Ćwiczenia logopedyczne-zajęcia, które nie tylko leczą, ale i sprawiają dzieciakom mnóstwo frajdy

Wady wymowy to nieco bagatelizowany problem. Większości rodziców wydaje się, że ich pociecha z tego wyrośnie. Jednak nie zawsze okazuje się to prawdą. Dlatego też u maluchów z zaburzeniami mowy warto profilaktycznie wdrożyć ćwiczenia logopedyczne.

 

W jakim wieku należy rozpocząć ćwiczenia logopedyczne?

 

W zasadzie nie ma jakiejś ścisłej granicy wiekowej, jednak idealnym momentem jest okres, gdy dziecko kończy trzy latka. Dzieje się tak dlatego, iż już wtedy ujawniają się takie wady jak seplenienie, jąkanie czy niemożność wymówienia r. Poza tym im dziecko zacznie szybciej ćwiczenia logopedyczne, tym większa szansa, iż jego wada zostanie szybciej skorygowana. Ponadto im mniejszy malec, tym szybciej i chętniej uczestniczy w zajęciach z logopedą, bo jest to dla niego dobra zabawa, a nie przymus.

ćwiczenia logopedyczne

Korzyści płynące z ćwiczeń logopedycznych

 

Po pierwsze są one doskonałą gimnastyką dla buzi, policzków i języka. Po drugie dostarczają maluchowi wiadomości o otaczającym go świecie. Po trzecie są zabawne, wciągające i można je wykonywać w domu wspólnie z rodzicami. Po czwarte są doskonałym podbudową dla przyszłych sukcesów scenicznych, gdyż poprawiają dykcję, wymowę i uczą prawidłowego oddychania, angażując wszystkie mięśnie przepony.

Comments are closed.