Zespół Aspergera- przypadłość ludzi wybitnych

Zespół Aspergera to trudna do zdiagnozowania przypadłość. Ma tak niewinne objawy, że większość z rodziców ją bagatelizuje. Jednak to poważny błąd, gdyż schorzenie to rzutuje na kontakty dziecka z otoczeniem zewnętrznym.

Czym jest zespół Aspergera?

Najogólniej mówiąc, jest to łagodne zaburzenie rozwojowe o podłożu autystycznym. Przy czym osoby nią dotknięte nie są niepełnosprawne intelektualnie. Cechują się za to wysokim ilorazem inteligencji i zamiłowaniem do nauk ścisłych. Jedyny wspólny mianownik zespołu Aspergera to trudności w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych i niechęć do pracy w grupie.

zespół Aspergera

Główne objawy zespołu Aspergera?

Po pierwsze dziecko nie potrafi bawić się z innymi rówieśnikami i ciągle się od nich izoluje. Po drugie jest nadwrażliwe na dotyk i unika kontaktu wzrokowego. Po trzecie nie rozumie metafor i ma problemy z okazywaniem uczuć, a jego mimika twarzy jest bardzo uboga. Po czwarte ma pewien ścisły plan dnia, którego ściśle się trzyma. Jest na tyle pedantyczne, że nie przewiduje w nim żadnych poślizgów czasowych.

Chory z zespołem Aspergera ma także pewne utarte nawyki i dziwactwa. Na przykład pije zawsze z tego samego kubka lub układa książki w porządku alfabetycznym. Są to raczej niegroźne symptomy lekkiej obsesji.

Comments are closed.